Bilimporten har økt med nesten 18 prosent sammenlignet med samme periode i fjor. Hvis trenden fortsetter ut året, kan vi kanskje slå den tidligere rekorden på over 121.000 biler
Arne Fosen, havnedirektør

Årsaken til veksten er både økt etterspørsel i bilmarkedet og at flere bilimportører nå har etablert seg i havna. I løpet av 2024 tok Drammen Havn imot 75 prosent av alle bilene som kom til Norge. Målet er å kunne håndtere 90 prosent innen 2030.
Møller Logistikk, Wallenius Wilhelmsen og Bertel O. Steen
Møller Logistikk har i år tatt i bruk sitt nye billogistikkanlegg på havna. De hadde sin første skipning til Drammen i april. I tillegg planlegger Wallenius Wilhelmsen og Bertel O. Steen å investere i et toppmoderne bilklargjøringssenter som etter planen skal starte produksjon allerede i slutten av 2027.
– At bilimportørene satser sterkt på Drammen om dagen er et tydelig tegn på at vi har lykkes med å holde havna attraktiv og effektiv for hele bilbransjen, sier Fosen.
Etterspørselen har tatt seg opp
Det selges cirka 150.000 nye biler i et normalår. Etter to svakere år, viser statistikken for 2025 en sterk økning i nybilsalget. Tall fra Opplysningsrådet for veitrafikken (OFV) viser at over 75.000 har kjøpt seg ny bil hittil i år.
– Kombinasjonen av flere nye bilmodeller, gode tilbud og kampanjer samt Norges Banks første rentenedsettelse har bidratt, sier Fosen.
Landets største og mest
attraktive bilhavn
Drammen Havn fortsetter å styrke sin posisjon som Norges største bilhavn gjennom utvidelser, effektivisering og samarbeid med ledende importører.
– Vi fortsetter å legge til rette for bilimporten til Drammen gjennom tiltak som møter både dagens og fremtidens behov. Vi tilpasser oss markedet og samarbeider tett med bransjeaktører for å sikre videre vekst og gjøre Drammen til førstevalget for bilimport til Norge, avslutter Fosen.